Юлія Фролова: «Плануємо запуск великого диджитал-продукту»

Юлія Фролова: «Плануємо запуск великого диджитал-продукту»

Банки адаптуються до умов воєнного стану: відкривають більше відділень на заході країни, реструктуризують кредити, змінюють продукти відповідно до викликів часу. Про те, як в цих умовах трансформується Банк Альянс, в рубриці «Воєнний банкінг» розповіла голова правління Банку Альянс Юлія Фролова.

На скільки відсотків від «довоєнного рівня» банк відновив свою роботу, продукти та послуги? Що у вашій діяльності ще тимчасово «заблоковано» і ви скоро це «розблокуєте», а від чого вам повністю довелося відмовитися?

– Сказати, на скільки відсотків Банк Альянс поновив роботу, мабуть, буде некоректно, тому що зараз ми працюємо на всі 100%. Але зрозуміло, що з огляду на ситуацію в державі, вектор розвитку продуктів банку і пріоритетні сфери роботи змінилися.

Процес адаптації роботи до умов війни триває в банку щодня: ми актуалізуємо банківські продукти для клієнтів, зважаючи на регулювання НБУ та випуск нових постанов, створюємо нову процедуру оцінки ризиків: застосовуємо різні варіанти стрес-тестів та прогнозів, переоцінюємо скоринг-системи. Але це все лише внутрішні процеси банку, натомість клієнт має змогу користуватися усіма перевагами, що й раніше.

Сьогодні клієнт «Альянсу» має змогу отримати кредит на розвиток своєї справи без застави, підписавши договір дистанційно. Ми розуміємо всю важливість підтримки бізнесу в поточних умовах і пропонуємо відповідні продукти.

Важливим вважаю фінансування аграріїв цьогоріч. Навесні ми надали 355 млн грн для проведення посівної кампанії. Це продукти і послуги банку, які неможливо тримати «заблокованими».

Територіально ми працюємо так само, як раніше, але все ж вимушені думати про безпеку персоналу і клієнтів. На постійній основі працює 28 із 30 наших відділень. Ми розуміємо, що велика кількість наших клієнтів тимчасово змінили місцезнаходження та проводять вимушену релокацію бізнесу до західних регіонів країни. Тому відкриваємо чотири нових відділення у містах Івано-Франківськ, Рівне, Луцьк та Тернопіль до кінця 2022 року.

Як змістилися акценти в роботі вашого банку? Які напрямки ви зараз вважаєте пріоритетними? А попит на які продукти та послуги найнижчий? Якої депозитної політики дотримується ваш банк після підвищення облікової ставки?

– В перші дні війни головними акцентами, звичайно, були надання безперервного банківського сервісу та інформаційна підтримка клієнтів. Перша реакція – це надання кредитних канікул, продовження строку дії рахунків та перегляд умов існуючих продуктів.

За цих обставин ми ще раз впевнились у важливості надання дистанційних послуг, про що свідчить збільшення попиту на них. Цифрова трансформація Банку Альянс триває згідно з довгостроковою стратегією, що включає запуск великого диджитал-продукту наприкінці 2022 року – проєкт залишається актуальним, тож ми продовжуємо працювати над його запуском.

Попит населення на банківські продукти змінюється в реаліях воєнного стану. Якщо в перші тижні клієнтів цікавили лише розрахунки за товари та послуги, а кредитування – виключно на короткострокову перспективу, то сьогодні вже є перші ознаки відновлення бізнес-активності та попиту на довгострокове фінансування бізнесу. Одними з найважливіших векторів є фінансування агробізнесу під час посівної та програма фінансування аграрної галузі спільно з Європейським інвестиційним банком.

Банк Альянс продовжив активну співпрацю з IFC в рамках Глобальної програми торговельного фінансування (Global Trade Finance Program; GTFP). Лінія торговельного фінансування дозволить банку надавати клієнтам підтримку при проведенні зовнішньоекономічних операцій шляхом покриття IFC платіжних ризиків безпосередньо клієнтів банку.

Депозитну політику ми коригуємо відповідно до монетарної політики регулятора та разом із банківським ринком. На рівень ставок за депозитами значно вплинуло підвищення Національним банком рівня облікової ставки. Намагаємось донести нашим клієнтам, що зберігання заощаджень в банках допоможе укріпленню гривні, та взагалі це більш надійно, ніж тримати гроші вдома.

Які ви бачите в змінених умовах нові «ризики» та «можливості» для банку?

– Ми маємо такі самі ризики й можливості, що і будь-який український банк. Ризики – це ведення бойових дій, неповернення кредитів, високий рівень невизначеності та відсутність стабільності у реалізації довгострокової стратегії. Можливості – активна робота з клієнтами та реагування на їхні потреби швидше, ніж ринок. Оперативне реагування та гнучкість дають нам змогу збільшити клієнтську базу та побудувати клієнтський портфель на тривалий період часу. Такі відносини «банк-клієнт» можуть стати одними з найміцніших.

Наскільки актуальними для ваших клієнтів виявилися кредитні канікули, що були оголошені в банківській системі?

– Через вторгнення російської федерації в Україну майже половина українців одразу залишились без роботи та стабільного заробітку. За цих обставин кредитні канікули з початку війни були необхідною умовою для підтримки клієнтів. Скасування обов’язкових щомісячних платежів та штрафних санкцій не відмінили виплату щомісячних відсотків, але значно полегшили фінансовий стан мікробізнесу. Здебільшого мова йде про ФОП, які в перші місяці війни майже не мали змоги продовжувати роботу в повному обсязі.

Скільки ваших позичальників скористалися кредитними канікулами в перші місяці війни і чи почали вони повертатися до регулярної сплати кредитних зобов’язань?

– За період лютий – квітень кредитними канікулами скористались майже 60% клієнтів банку, переважно – клієнти мікробізнесу. Це дало їм змогу реструктуризувати кредити та перенести навантаження щодо щомісячних виплат на пізніший період. Тепер ми бачимо, що більш ніж половина клієнтів повертаються до погашення кредитів за новим графіком. Але частина клієнтів ще досі не змогли адаптувати свій бізнес до нових реалій і продовжують використовувати кредитні канікули. Ми готові пролонгувати цю можливість, щоб підтримати бізнес, але сподіваємось на відновлення виплат до кінця року.

Банки, щоб пройти ці буремні часи, потребують підтримки від клієнтів, регулятора та власників. Як ви вибудовуєте комунікацію з акціонерами? Чи готові вони вас підтримати капіталом, якщо у вас виникне така потреба?

– Акціонери розуміють важливість стійкості Банку Альянс, особливо в часи, що переживає зараз Україна. Ми вважаємо, що найважливішою сьогодні є підтримка клієнтів для подальшого розвитку української економіки. Участь банків у цьому є вкрай необхідною, і «Альянс» може забезпечити кредитування клієнтів з урахуванням усіх ризиків. Акціонери банку підтримують наші рішення, а комунікація сконцентрована на організації повноцінної роботи і життя.

За час ведення бойових дій Банк Альянс разом з акціонером Олександром Сосісом вибудував новий вектор корпоративної соціальної відповідальності, направлений на гуманітарну допомогу постраждалим, забезпечення ЗСУ необхідним спорядженням та інформаційну підтримку з пошуку житла. Маємо надію, що навіть у буремні часи ми здатні створити щось дійсно значуще і корисне.

Підписуйтесь на новини FinClub в TelegramViberTwitterFacebook

Долучайтесь

Підписатися на розсилку Фінклубу