Данилюк Олександр

Данилюк Олександр

Ексміністр фінансів, ексголова наглядової ради Нацдепозитарію (рос.)

Народився 22 липня 1975 року в м. Григоріополь, Молдова.

Освіта

З 1991 до 1998 року навчався в Національному технічному університеті «Київський політехнічний інститут», де отримав повну вищу освіту за спеціальністю «інженер-електрик».

У 1995 році закінчив Київський інститут інвестиційного менеджменту.

З 1999 до 2001 року отримав MBA у фінансах в Блумінгтоні (штат Індіана, США) у Бізнес-школі Індіанського Університету (Indiana Universty Kelly School of Business).

Кар'єра

Олександр Данилюк почав кар'єру в 1995 році як брокер в українській компанії TEKT, а потім став керівником департаменту інвестиційного банкінгу в компанії «Альфа Капітал».

На останньому курсі навчання в КПІ працював інвестиційним менеджером в українському офісі американського інвестфонду Western NIS Enterprise Fund (WNISEF) – з грудня 1997 року до вересня 1998-го.

З травня до серпня 2000 року, поки вчився в Індіані, працював менеджером з Leveraged Finance в HSBC Securities. У лютому 2001-го переїжджає до Нью-Йорка.

Але вже в грудні 2002 року Олександр Данилюк їде до Москви, де починає працювати менеджером в міжнародній консалтинговій фірмі McKinsey & Company (вів енергетичні та телекомунікаційні проекти). У квітні 2004 року він переїжджає до Лондона (реформа британської податкової системи), а у вересні 2005-го йде з McKinsey.

З вересня 2005 року він рік був економічним радником прем'єр-міністра Юрія Єханурова, поки прем'єра не відправили у відставку 4 серпня 2006-го. З-поміж іншого займався підготовкою приватизації «Криворіжсталі» і питаннями енергетики.

Наступником Юрія Єханурова став Віктор Янукович, а Олександр Данилюк у вересні 2006-го стає власником британської компанії Rurik Real Estate Investment Ltd., у жовтні – її виконавчим директором.

З вересня 2010 року до 2015-го очолював Координаційний центр з впровадження економічних реформ при Адміністрації президента: спочатку Віктора Януковича (був його позаштатним радником), а потім – Петра Порошенка. McKinsey розробляла стратегію для цього центру. У 2017 році McKinsey надаватиме платні послуги держбанкам – Ощадбанку та ПриватБанку.

З 17 липня 2014 року до 10 вересня 2015-го Олександра Данилюк обіймав посаду представника президента Петра Порошенка в Кабінеті Міністрів.

З 10 вересня 2015 року він – заступник голови Адміністрації президента з економічних питань. Був головою української делегації в GRECO (Група держав по боротьбі з корупцією).

У 2015-му став одним із засновників Центру вільної економіки імені Кахи Бендукідзе (Bendukidze Free Market Center).

14 квітня 2016 року став міністром фінансів.

Через тиждень міністр назвав свої п’ять основних завдань в Мінфіні.

23 травня 2016 року він заявив про відмову від громадянства Великої Британії через бажання побудувати політичну кар'єру в Україні. Його дружина та діти є громадянами Великої Британії.

Ще в 2014 році створено благодійну організацію «Центр Реформ». Станом на 28 травня 2016-го її співзасновниками були міністр фінансів Олександр Данилюк, його заступник з питань європейської інтеграції Юрій Буца, заступник міністра – керівник апарату Мінфіну Євген Капінус (зараз – державний секретар Мінфіну), радник міністра Яна Бугримова, повідомляла аналітична система YouControl.

ГПУ в рамках кримінального провадження № 42014000000000029 розслідувала створення екс-президентом Віктором Януковичем злочинної організації, яка з січня 2010 року до лютого 2014-го завдала збитків на 18 млрд грн.

Але в жовтні 2017 року на причетність до злочинів ОЗГ Януковича ГПУ вирішила перевірити «посадових осіб Координаційного центру при президентові, які після Революції Гідності створили благодійні організації «Центр Реформ» та Благодійний фонд «Центр вільної економіки ім. Кахи Бендукідзе». У цих організацій тільки один спільний засновник – Олександр Данилюк, але в Координаційному центрі при АП Віктора Януковича працювали крім Олександра Данилюка також Юрій Буца (з 2010-го), а з 2011-го – Євген Капінус і Сергій Марченко. Навесні 2016 року усі вони увійшли до команди міністра фінансів.

Олександр Данилюк пропрацював міністром до 7 червня 2018 року, коли його за поданням прем'єр-міністра Володимира Гройсмана звільнив парламент.

23 травня на засіданні уряду міністр вступив у полеміку з прем'єром через неможливість призначити заступником міністра Яну Бугримову. Згодом Данилюк написав листа до G7, який спонукав прем'єра звільнити міністра.

Увійшов до команди кандидата в президенти України Володимира Зеленського. Після його перемоги на виборах з 28 травня 2019 року став секретарем Ради національної безпеки та оборони України.

Секретар Ради національної безпеки і оборони України Олександр Данилюк 27 вересня 2019 року подав заяву про відставку. Національне агентство по запобіганню корупції звернулося в Національне антикорупційне бюро з проханням розслідувати недостовірні дані на 1,6 млн грн в деклараціях Олександра Данилюка за 2015-2016 роки.

Президент України Володимир Зеленський 30 вересня звільнив Олександра Данилюка з посади секретаря Ради національної безпеки і оборони України. Данилюк заявив, що однією з головних причин його відставки з поста секретаря РНБО є спроба запобігти «неправильні рішення в процесі ПриватБанку».

На позачергових зборах 4 серпня 2020 року акціонери Національного депозитарію України оновили склад наглядової ради. До наглядової ради увійшов Олександр Данилюк.

На засіданні оновленого складу наглядової ради 24 вересня Данилюка обрали головою наглядової ради.

Голова наглядової ради Нацдепозитарію Олександр Данилюк 5 квітня 2021 року розкритикував «новую кадрову» політику президента Володимира Зеленського і попередив про загрозу «схематозу» в Нацдепозитарії.

Вже 26 квітня загальні збори акціонерів НДУ звільнили Олександра Данилюка з займаної посади. Його наступником став Віталій Мілентьєв.

На початку липня Олександр Данилюк подав документи на конкурс на посаду директора Бюро економічної безпеки.

Фінансовий стан

Олександр Данилюк в 2017 році отримав 579,812 тис. грн заробітної плати.

Дружина в 2017 році отримала 36,3 тис. грн зарплати в «Мистецькому Арсеналі».

Подружжя в Вишеньках Бориспільського району Київської області має земельну ділянку та житловий будинок загальною площею 290 кв. м, де живе Олександр Данилюк, а також в спільному користуванні знаходиться автомобіль БМВ X5 (2008 року випуску).

Олександр Данилюк задекларував готівкою $115 тис. і 12 тис. фунтів стерлінгів спільної власності з дружиною Ольгою Данилюк, а також 88,7 тис. грн спільних коштів у ПриватБанку.

У ПриватБанку також розміщено $3,5 тис. його коштів, а у Ольги в Укрсоцбанку зберігалося $112. Враховуючи, що відсотків від вкладів у ПриватБанку, націоналізацію якого міністр фінансів схвалив у грудні 2016-го, він отримав у 2017 році всього на 111 грн, зазначені вище депозити могли бути розміщені тільки наприкінці минулого року.

Третім особам подружжя позичило 35 тис. грн і $18 тис.

Дорогого антикваріату у сім'ї небагато: срібний швейцарський годинник Sector Watch початку XX ст. і Афонська Ікона Святого Миколая XX ст.

Пряма мова

«Націоналізація ПриватБанку була дуже складним рішенням, яке коштувало платникам податків чималої суми – 148 млрд грн».

«Ми подали на попередніх власників ПриватБанку до суду, щоб притягнути їх до відповідальності за те, що вони довели банк до банкрутства. На жаль, ця справа не рухається так активно, як ми того хотіли. Замість цього ми бачимо, що ті справи, які відкриті проти України та її державних органів, просуваються набагато швидше».

«Зараз розглядається можливість розкриття інформації, в тому числі конфіденційної, про найбільш злісних неплатників держбанків».

Підписуйтесь на новини FinClub в TelegramViberTwitter і Facebook.

Долучайтесь

Підписатися на розсилку Фінклубу