Зеленський у рекордні строки підписав закон про ліквідацію незалежності НАБУ і САП

Зеленський у рекордні строки підписав закон про ліквідацію незалежності НАБУ і САП

Президент Володимир Зеленський в рекордно стислі строки підписав закон про позбавлення незалежності Національного антикорупційного бюро (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП), повертаючи їх під повний контроль Офісу генпрокурора.

Спецоперація по ухваленню закону тривала менше доби.

Законопроєкт №12414 до вчорашнього дня взагалі не стосувався НАБУ та САП. Він був зареєстрований 16 січня під назвою "Проект Закону про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо особливостей досудового розслідування кримінальних правопорушень, пов’язаних із зникненням осіб безвісти за особливих обставин в умовах воєнного стану".

29 квітня він був ухвалений за основу і готувався до другого читання.

Однак вчора, за даними The Economist, нові правки – щодо НАБУ і САП – з'явилися на поспішно скликаному на 8 ранку засіданні головного для цього законопроєкту комітету з питань правоохоронної діяльності, де не були присутні ні голова комітету, ні більшість членів.

Оновлений законопроєкт №12414 одразу винесли в сесійну залу на друге читання – він був єдиним законопроєктом у порядку денному.

В 13:37 документ підтримали 263 народних депутатів.

В 13:38 депутати доручили спікеру Верховної Ради Руслану Стефанчуку негайно підписати законопроєкт.

А вже в 13:50 начебто підписаний спікером законопроєкт був відправлений до Офісу Президента на підпис Володимира Зеленського.

Це не дозволило народному депутату Ярославу Железняку подати проєкт постанови про скасування цього голосування.

За його інформацією, вже до 17-ї Володимир Зеленський підписав закон, але в системі Ради він отримав статус підписаного президентом о 23 годині.

Одразу він був опублікований в "Голосі України" ще 22-м числом і набув чинності 23 липня.

Ухвалення законопроєкту підтримали 185 депутатів від "Слуги народу", 18 – від "Платформи за життя і мир", 17 – від групи "Довіра", 15 – від "Батьківщини", 10 – від партії "За майбутнє", 9 – від групи "Відновлення України", 3 – від "Європейської солідарності", 1 – від "Голосу" та низка позафракційних депутатів.

Ярослав Железняк ініціював законопроєкт про скасування нового закону і відповідне подання до Конституційного Суду.

12414 законопроєкт

У НАБУ зазначали, що у випадку ухвалення цього законопроєкту:

  • генпрокурор отримає доступ до всіх справ НАБУ або може надати такий доступ будь-якому іншому прокурору;
  • отримає право давати обов’язкові письмові вказівки детективам НАБУ і, в разі їх невиконання, змінювати підслідність, передаючи справу іншим органам;
  • зможе закривати розслідування на вимогу сторони захисту;
  • зможе самостійно вирішувати спори про підслідність;
  • самостійно підписуватиме або не підписуватиме підозри топпосадовцям;
  • керівник САП втратить право входити до групи прокурорів, це вирішуватиме тільки генпрокурор.

"Фактично у разі ухвалення цього законопроєкту керівник САП стає номінальною фігурою, а НАБУ втрачає незалежність і перетворюється на підрозділ Генпрокуратури. Антикорупційна інфраструктура України, вибудувана з 2015 року разом із міжнародними партнерами, буде зруйнована", – наголошувалося у заяві САП та НАБУ.

Підписуйтесь на новини FinClub в TelegramViberTwitterFacebook

теги #набу #сап

Долучайтесь