Середньому бізнесу радять перейти на газопоршневі електростанції

Середньому бізнесу радять перейти на газопоршневі електростанції

Газова генерація може забезпечити власною електроенергією середні і великі підприємства.

Про це банкіри розповіли під час круглого столу «Енергонезалежність під час війни: як забезпечити безперебійну роботу бізнесу», проведеного «Фінансовим клубом».

«Зараз будуть досить активно розвиватися газотурбінні та газопоршневі станції. Фактично це той самий генератор, який працює не на дизелі, а на газі. Є можливість встановлювати їх для більш великих підприємств, яким потрібні великі потужності», – каже начальник управління корпоративних продажів ОТП Банку Валерій Терно.

Децентралізована система невеликих газопоршневих і газотурбінних електростанцій дозволить сумарно генерувати велику потужність. «Суми фінансування, які запитувалися у нас, – це ближче до 1 млн євро. Це станції, які будуть забезпечувати потужність ближче до одного мегавата, – зазначив Валерій Терно. – Більш серйозні проєкти потребують і більше часу, і більших інвестицій».

Директор департаменту сталого розвитку Укргазбанку Олексій Савін підтверджує, що газопоршневі системи стали основним трендом на ринку. «Їх найшвидше встановити до початку зимового періоду. Поставку нових станцій можна організувати за 3-4 місяці, тих, які були у використанні, – до одного місяця, – зазначив Олексій Савін. – Газотурбінні системи більш потужні – працюють від 30 мегават і більше. Це для дуже великих компаній. Час їхнього виробництва і поставки в Україну займає щонайменше рік – півтора».

Є попит також на енергооб’єкти потужністю 5-7 мегават – для продажу електричної енергії. «Вони займають у нас десь 20%. Є три проєкти по вітроелектростанціям, – зазначив Олексій Савін. – Щодо газопоршневих станцій почали активно звертатися три тижні тому, коли відбулися максимальні відключення. З десяток заявок вже є, і деякі з них вже переходять на етап отримання кредитування. В цілому в роботі зараз понад сотню проєктів».

Середній бізнес і підприємства корпоративного бізнесу в переважній більшості планують встановлювати газопоршневі станції, каже керівник проєктів – заступник директора департаменту продажів мікро-, малого та середнього бізнесу Ощадбанку Денис Самчук.

«Попит на такі станції настільки виріс, що виробники кажуть про терміни виробництва у 8-10 місяців. Але це на сьогодні найбільш швидкий і найбільш ефективний спосіб для того, щоб підприємство здобуло власну енергонезалежність», – зазначив він. Тобто виробництво нових станцій триває 10-12 місяців, доставка – місяць, а ще 3 місяці потрібно, щоб отримати всі дозволи та підключити станцію до газових і електричних мереж. «В цілому терміни – від одного до півтора року», – повідомив Денис Самчук.

Банкір навів приклади вартості проєктів енергетичної незалежності. «У нас один проєкт на побудову вітряної станції вартістю 5 млн євро. Другий проєкт – це побудова гідроелектростанції вартістю 4 млн євро в Закарпатській області. Строк окупності такої станції – 10 років. Є три проєкти побудови сонячних електростанцій потужністю від 4 до 6 мегават. Середня вартість – від 2 до 3 млн євро.

«Є декілька проєктів газопоршневих станцій. В середньому їхня потужність – близько 1 мегавата. Їх встановлюють, як правило, переробні підприємства, які 80% електрики використовують на власні потреби, а 20% планують продавати в мережу. Всі такі станції мають когенерацію: 50% виробляють електроенергії, а 50% – тепла. Вартість таких проєктів – 600-800 тис. євро, до 1 млн євро», – повідомив Денис Самчук.

Підписуйтесь на новини FinClub в TelegramViberTwitterFacebook

Долучайтесь

Підписатися на розсилку Фінклубу