Падіння гривні: на якому рівні зупиниться її девальвація

Падіння гривні: на якому рівні зупиниться її девальвація

Українська гривня стрімко дешевшає: з початку березня долар на міжбанку подорожчав на 13% на тлі погіршення ситуації в світовій економіці через пандемію коронавірусу і запровадження всеукраїнського карантину. Девальвацію гривні не зупинили навіть інтервенції НБУ, який в березні вже витратив на ці цілі $2,2 млрд. Банкіри закликають не панікувати, оскільки курс до 30 грн/$, на їхню думку, є позитивним і для промисловості, і для держбюджету.

Турбулентність гривні

Валютний ринок України негативно відреагував на поширення пандемії коронавирусу SARS-CoV-2, яка вдарить по економіці України – як охолодженням глобальної економіки, так і внутрішньоукраїнським карантином. Його запроваджено з 17 березня до 3 квітня з можливою пролонгацією. При цьому гривня почала девальвувати ще за тиждень до впровадження карантину, реагуючи на глобальну невизначеність: в ті дні стрімко падали індекси фондових ринків від Азії до США.

Від початку березня курс гривні впав вже на 13% – з 24,56 грн/$ до 27,74 грн/$. Долар подорожчав більш ніж на 3 грн, а на готівковому ринку його ціна перевищувала 28 грн/$. НБУ пояснив таку динаміку високим попитом на валюту з боку бізнесу, тоді як з тижневого попиту на валюту в $2 млрд на населення припало лише $300 млн, а нерезидентів-інвесторів ОВДП – лише $8 млн.

Але навіть 300-мільйонний обсяг попиту на готівкову валюту банки не змогли задовольнити: спочатку про це повідомив Альфа-Банк, потім дефіцит банкнот підтвердили ПриватБанк, Ощадбанк та інші банки. Ситуацію пояснив Нацбанк. «Через підвищений попит на готівкову валюту в банках утворився дефіцит доларів. Це пов’язано з припиненням повітряного сполучення, оскільки раніше банки поповнювали касу готівковою валютою через транспортування її з-за кордону пасажирськими літаками. Але зараз ці авіарейси обмежено», – заявив заступник голови НБУ Олег Чурій.

Нацбанк вже привіз з ЄС готівковий євро і в четвер – п’ятницю продавав його на аукціонах українським банкам. Поставки в Україну готівкового долара з США повинні здійснитися найближчим часом.

Куди рухається курс

Економісти закликають не панікувати через настільки швидку девальвацію, в якій вони бачать плюси. Девальвація гривні позитивно позначиться на українській промисловості, вважає директор департаменту інвестиційного бізнесу ПУМБ Антон Стадник. «У 2019 році всі звинувачували Національний банк в надмірній ревальвації, в результаті чого сталося падіння промислового виробництва і недоотримання коштів до бюджету. Тому в нинішніх умовах помірна девальвація гривні для країни – швидше плюс, ніж мінус», – говорить фінансист.

На думку начальника відділу по роботі з інвесторами Банку Кредит Дніпро Андрія Приходька, помірна девальвація до 30 грн/$ матиме позитивний вплив на конкурентоспроможність українського експорту і заміщення імпорту: «Останніми місяцями промисловість скорочувала обсяги виробництва, в тому числі через зміцнення гривні. В результаті девальвації держбюджет отримає додаткові доходи від податків, які прямо або побічно залежать від курсу гривні».

kurs 12m 23.03.2020

Виконавча директорка Незалежної асоціації банків України Олена Коробкова звертає увагу, що падіння котирувань нафти та інших імпортованих Україною енергетичних ресурсів було набагато сильнішим, ніж зниження цін на основні українські експортні товари. «За такого співвідношення цін торговий баланс може витримати навіть деяке скорочення світового попиту. До того ж основою українського експорту є продовольча продукція, на яку навіть за стресових сценаріїв буде світовий попит: через карантинні заходи і скорочення ділової активності базові потреби споживачів нікуди не зникають», – зазначає вона.

Але зник приплив валюти від нерезидентів, які весь минулий рік купували ОВДП і збільшили свій портфель з 6,4 млрд грн до 117,7 млрд грн. Від початку 2020 року темпи зростання сповільнилися: за січень – лютий портфель виріс до 128,3 млрд грн, а в березні він уже скоротився на 4,1 млрд грн.

Психологічна підтримка

Однак учасники ринку мислять інакше і скуповують валюту: НБУ різке зростання попиту на валюту пояснює «психологічними факторами», а не реальними проблемами платіжного балансу. Тому НБУ обрав тактику продажу валюти з резервів для «згладжування коливань гривні», яка вже обійшлася йому в $2,2 млрд проданої в березні валюти і девальвацією гривні на 13%. В агентстві Reuters підрахували, що з початку року гривня до долара впала на 13,7% – один з найгірших показників у світі, хоча ще минулого року гривня демонструвала рекордну ревальвацію.

Reuters гривня

І НБУ готовий продавати валюту далі. «Нацбанк не розглядає можливість впровадження будь-яких обмежень. Банківська система ліквідна. А запровадження будь-яких обмежень буде негативно сприйматися як фізичними, так і юридичними особами», – вважає Олег Чурій.

У НБУ вважають, що мають достатньо накопичених резервів для «згладжування надмірних курсових коливань», викликаних «психологічним фактором». Якщо на 1 березня резерви НБУ становили $26,6 млрд, то минулої п’ятниці Олег Чурій говорив уже про резерви «понад $24 млрд». «Нацбанк минулого року викупив з ринку майже $8 млрд у резерви. Тому сьогодні ми маємо достатню подушку безпеки, щоб згладжувати коливання гривні вже в іншу сторону», – заявили в НБУ.

Вже на рівні 28 грн/$ на ринок вийшли експортери, які в попередні дні притримували продаж валюти. «Торги на міжбанківському валютному ринку відкрилися в п’ятницю на рівні близько 28 грн/$. На закритті котирування впали до рівня близько 27,5 грн/$», – розповіли в НБУ. Тому якщо вранці НБУ потрібно було продати $150 млн, то в другій половині дня – викупити назад $50 млн.

Очікування ринку

Інтервенції, з якими НБУ виходить на підтримку гривні, Антон Стадник вважає виправданими, адже деклароване НБУ вільне курсоутворення «не означає, що центробанк не бере участі в житті ринку». «Резерви Нацбанку для того й існують, щоб у важкі часи їх можна було використовувати для стабілізації курсу на валютному ринку, а в більш сприятливі часи, як це було в 2019 році, – накопичувати», – вважає він.

При цьому поточний офіційний курс 27,74 грн/$ всього на 2% вище, ніж курс цього ж дня рік тому – 27,25 грн/$. «Але в березні минулого року ні в кого не виникало питання, що буде з курсом і наскільки ситуація критична. Тому в нинішньому курсі на позначці 28 грн/$ не бачу нічого критичного», – говорить Антон Стадник.

Олена Коробкова вважає, що без присутності НБУ, з урахуванням невеликого масштабу нашого валютного ринку, «дисбаланс попиту і пропозиції в окремі дні міг би «качати» курс у неадекватно широкому діапазоні». «НБУ не бореться з трендом, а робить його плавним. Якщо ринок налаштований більше купувати інвалюту, її ціна буде поступово збільшуватися. Головне завдання регулятора – не допускати «панічних атак», які розхитують ринок і ведуть до значних втрат багатьох учасників та економіки в цілому», – говорить виконавча директорка НАБУ.

 
 

З урахуванням останніх продажів для задоволення ажіотажного попиту обсяг чистих резервів НБУ скоротився до $15 млрд, що «зберігає в руках регулятора істотний арсенал реагування», зазначає Олена Коробкова. При цьому валові резерви НБУ в більш ніж $24 млрд усе ще перевищують показник фінансування трьох місяців імпорту, який становить мінімум $20 млрд.

«НБУ все ще має можливість підтримувати курс гривні за рахунок резервів. Теоретично центробанк може дозволити витратити ще $5 млрд на підтримку курсу до того моменту, коли рівень резервів досягне критичного», – вважає Андрій Приходько. Коли в 2015 році резерви не покривали три місяці імпорту, гривня пережила стрімку девальвацію і потребувала кредитної підтримки МВФ. Зараз Україна також потребує програми МВФ, яка забезпечить країні доступ до решти міжнародного фінансування, наголошує Олена Коробкова.

Незважаючи на небажання НБУ зупиняти процес валютної лібералізації, закон «Про валюту і валютні операції» дозволяє йому знову запровадити валютні обмеження, якщо ситуація погіршиться. «Зараз НБУ може дозволити собі використовувати резерви, щоб нейтралізувати короткострокову паніку на валютному ринку. Впровадження обмежень може бути передчасним кроком, якщо вдасться швидко приборкати паніку», – каже Андрій Приходько. Валютні ж обмеження, уточнює він, хоч і є дієвим засобом боротьби з девальвацією, але призводять до уповільнення розвитку економіки, від чого страждає не тільки бізнес, але в кінцевому підсумку – пересічний споживач.

«Після нетипової ревальвації гривні зараз потрібно знову звикнути до коридору 25-30 грн/$. Це той курс, який досить спокійно психологічно сприймається і населенням, і економікою. Ми на таких позначках вже були і при цьому спостерігали зростання економіки», – нагадав банкір.

Карантинний режим

Впроваджений Україною карантин, який може стати ще жорсткішим, вдарить по економіці, а отже, курс падатиме і далі. У 2020 році економіка може скоротитися на 4-9%, а гривня девальвує до 30-35 грн/$, вважає гендиректор Dragon Capital Томаш Фіала. «Якщо у нас піде на спад кількість заражених до кінця травня і економіка зможе з III кварталу почати працювати, в нас буде скорочення світового ВВП на 1-2%. В Україні в такому разі скорочення ВВП буде на 4%. Це означає, що курс буде 30 грн/$, досить велике зростання безробіття, падіння доходів бюджету», – говорить він.

Але якщо карантин буде продовжено до червня-липня, то ВВП України може впасти цього року на 9%. «В такому випадку гривня подешевшає до 35 грн/$», – попередив Томаш Фіала. Щоб не допустити таких потрясінь, він також радить продовжити співпрацю з Міжнародним валютним фондом і виконати його умови для отримання грошей: «Співпраця з МВФ дуже важлива для України, тому що зараз немає інших джерел, щоб профінансувати дефіцит бюджету».

Спочатку Україна планувала отримати $5,5 млрд в рамках нової програми розширеного фінансування, але зараз країна також претендує на частину пакета підтримки країн в боротьбі з коронавірусом загальним обсягом $50 млрд. Україна намагається прискорити перемовини з Фондом.

Підписуйтесь на новини FinClub у TelegramViberTwitterFacebook

Долучайтесь

Підписатися на розсилку Фінклубу