Банкіри пропонують фіксувати ставку лише на перші 5-7 років іпотечного кредиту

Банкіри пропонують фіксувати ставку лише на перші 5-7 років іпотечного кредиту

В Україні може бути запроваджена нова модель довгострокового кредитування за так званою британсько-канадською моделлю.

«Є ініціатива, яка зараз розглядається Світовим банком, НБУ та «Укрфінжитлом» – додаткова програма, що передбачає компенсацію відсоткової ставки клієнтам на перші п’ять, сім або десять років. Після цього – плаваюча ринкова ставка», – повідомив член правління, директор з роздрібного бізнесу Скай Банку Володимир Чорненький.

Цю інформацію він надав під час круглого столу «Іпотека – 2025: драйвери та ризики ринку житла», організованого «Фінансовим клубом».

За словами банкіра, така модель дозволяє погасити основну частину кредиту за пільговими умовами, а надалі – не суттєво підвищувати платіж, навіть якщо ставка зміниться.

Директорка з розвитку іпотечного кредитування Сенс Банку Орися Юзвишин зазначила, що такі угоди в Канаді, Австралії, Швеції укладаються на 20 років, але ставка фіксується лише на 5-7 років.

«Позичальник укладає контракт на 5-7 років, а потім переглядають ставку через 5 років, і цей процес можна продовжувати з тим самим позичальником вже за зовсім іншими умовами», – пояснила вона.

Ця модель має відповідати реаліям українського ринку. «Я особисто знаю низку ініціатив, коли один і той самий банк запускав паралельно два продукти: з фіксованою ставкою на весь термін кредитування і з плаваючою ставкою. І 90% клієнтів обирали фіксовану ставку. Якщо УІРД протягом 7-8 років не стрибатиме суттєво, то можна буде спробувати переконати клієнтів щодо плаваючої ставки», – вважає директор департаменту роздрібного бізнесу банку «Глобус» Дмитро Замотаєв.

Але він погоджується на пільговий період фіксованої ставки від 5 до 10 років. «Це взагалі наша базова модель роботи, тому що до війни середній вік життя іпотечного кредиту становив сім років. За цей період клієнт вигасить або весь кредит, або більшу його частину. І тоді для нього плаваюча ставка не буде визначальною», – сказав банкір.

«Потім, звісно, цей термін, коли запускати плаваючу ставку, можна зменшувати і потрохи доходити до двох років або навіть до року, але все одно треба мати певний поступальний рух», – вважає Дмитро Замотаєв.

Підписуйтесь на новини FinClub в TelegramViberTwitterFacebook

Долучайтесь